Březen v zahradě
V březnu začíná naše zahrada vyžadovat zvýšenou pozornost, dny se prodlužují a teploty se pomalu derou vzhůru. Nastává čas, kdy se po zimním plánování můžeme naplno pustit do práce. V tomto jarním období se převážně věnujeme úklidu zahrady po zimě, vyhrabeme zbylé lupení, odstraníme zakrytí choulostivých rostlin.
V okrasných zahradách
V březnu pokračujeme v údržbě trvalkových záhonů, odstraňujeme zaschlé odumřelé listy a natě, vše můžeme kompostovat, jestli že se neprojevují známky chorob nebo napadení škůdci. Na začínající sezónu také připravíme bylinkové záhony, které ostříháme. Okrasné trávy cca 10 cm nad zemí. Provádíme hlubší řezy svídy a vrby pro jejich zmlazení a nové barevné výhony. Podle venkovních teplot, které již nesmějí klesat pod bod mrazu, začínáme s jarním řezem a střihem keřů kvetoucích v létě. Je také správný čas pro řez růží, viz. článek Řez růží. Začínáme také s přihnojováním záhonů. Doporučujeme Hnojiva.
Ovocné zahrady
Na zahradách nadále provádíme řez jádrovin, doporučujeme Řez ovocných stromů. Ovocné stromy a keře ošetřujeme postřiky proti chorobám a škůdcům. Provádíme také řez rybízu, angreštu. U keřových angreštů řežeme výhony na 1-2 pupeny u nově vysazených. U starších keřů ponecháme 5-8 nejlepších výhonů, které krátíme o třetinu, zbylé odstraníme. Obecně platí, že suché a poškozené větve, výhony a bělavé konce výhonů napadené padlím odstraňujeme úplně. Nově vysazené rybízy řežeme na 2-3 pupeny nad zemí. Na starších keřích ponecháme 3-4 nejlepší výhony a nezkracujeme je, zbylé odstraníme. U keřů starších pět let nahrazujeme staré plodné výhony mladými. Doporučujeme AGRO Americké padlí STOP, NATURA Rock Effect. Provádíme také řez maliníků, a to střihem odplozených výhonů, u ostružníků odstraníme dvouleté výhony. Pečujeme i o další drobné ovoce, jako například jahodníky. V druhé polovině března můžeme začít s vysazováním ovocných stromků.
Zeleninová zahrada v březnu
Jestliže ze záhonů zmizela bílá pokrývka, můžeme se pomalu chystat na setí a sázení. Pokud jste na podzim nestihli záhony vyhnojit, neváhejte tak učinit. Doporučujeme AGRO kompost. První zeleninou, která se vysévá už na přelomu února a března je petržel, která poměrně dlouho klíčí. Až bude půda záhonů oschlá a prohřátá, můžete začít vysévat další jarní zeleninu, jako je například čekanka, ředkvička, cibule, pastinák, mrkev, špenát a mangold. Vysévat můžete také kopr nebo mrkev. Sazečky cibule nebo některých bylinek, jako je třeba tymián, mohou v březnu také do země. Do připravených fóliovníků můžete nasít hlávkový a ledový salát, salátovou řepu, ředkve, červené a jarní zelí, kapustu a kedlubny. Majitelé skleníků mohou vysévat teplomilné plodiny, především rajčata a papriky, ale i letní brokolici, řapíkatý a bulvový celer. Prakticky všechny zmíněné druhy zeleniny si ovšem můžete s úspěchem předpěstovat za oknem na parapetu. Doporučujeme AGRO Substrát pro výsev a množení.
Další články
Hnojení je velká zahradní věda a každý zahrádkář by se měl orientovat v tom, jakou výživu jím pěstované rostliny potřebují. Záludné ovšem je, že…
Základem zdravého růstu vašich rostlin je kvalitní pěstební substrát. Poskytuje oporu kořenům, dokáže zadržet vodu a živiny a disponuje dostatečně…
Zahradu, na které by nebyl alespoň kousek trávníku budeme dnes hledat velmi těžko. Navíc pohled na bohatě zelenou a svěží barvu kvalitního trávníku…
Péče o skleník Chcete-li skleníky a pařeniště využívat naplno po celou sezónu, je zásadní celoroční péče, zajistí vám bohatou úrodu a radost…