Leden v zahradě
V lednu je zahrada většinou pokryta bohatou sněhovou nadílkou a teploty se pohybují na bodu mrazu. Ani v tomto období bychom neměli zapomínat poskytnout naší zahradě péči, odmění se nám za to jistě v nové sezóně svou prosperitou a bohatým květenstvím. Zahrada však může být krásná i v lednu, zajístí nám to především zastoupení stálezelených rostlin a odlistěné stromy a keře, které vynikají například neobvyklým větvením a barevnými odstíny kůry kontrastujícími především na sněhové pokrývce. Práce na zahradě můžeme rozdělit do několika následujících kategorií.
Okrasné zahrady a trávníky
V lednu se snažíme na zahradě především ochránit rostliny citlivé na mráz, jako jsou například růže, rhododendrony a tak dále. Nejčastěji vyhledávaný materiál pro zazimování je netkaná textilie. Chrání před silným mrazem, vysušujícím větrem, zimním sluncem i vlhkostí. Ideální je mít v zásobě více této textilie, protože ji kdykoliv můžete v zimě využít v případě velmi silných mrazů. Předností této textilie je, že propouští dostatek světla, a proto můžete tímto materiálem chránit i stálezelené rostliny. Pro tyto účely doporučujeme použít: AGRO Krycí netkaná bílá textilie, Krycí netkaná textilie bílá . Ochranu rostlin je táké možné zajistit přihrnutím dostatečného množství sněhu, který zabrání vymrznutí při holomrazech a na jaře zajistí kvalitní zálivku. Stejným způsobem lze ochránit cibuloviny vysazené na podzim a ostatní choulostivé rostliny. Jestliže na zahradě neleží sněhová pokrývka, můžeme za příznivého počasí odklidit zbytky spadaného listí a plodů (pokud nejsou shnilé, můžeme ponechat ptactvu) z míst, kde nejsou potřeba.
Pokud je to možné, nevstupujeme při námraze na trávník, abychom zamezili jeho poškození. Zlámané listy mohou způsobyt zahnědlé skvrny a rozšíření houbových chorob.
Dále začínáme do misek vysévat semena letniček s dlouhou dobou vývoje jako jsou například petúnie, lobelky, begónie a jiné. V tomto období také řežeme jednoleté výhony okrasných dřevin pro roubování a řízkování. Doporučujeme použít : Substrát na řízkování, AGRO Substrát pro výsev a množení.
Ovocné zahrady
U ovocných stromů a dřevin v lednu opravdu není mnoho práce. Svojí pozornost můžeme soustředit přípravě a údržbě nářadí pro střih a řez ovocných stromů i keřů, které by mělo být ostré a kvalitní. Dále doporučujeme využít čas k četbě odborné literatury k nastudování správných technik řezu ovocných stromů a keřů. Doporučujeme: Řez ovocných stromů, 2000 rad pro zahrádkáře. V zimě se také pravidelně kontrolujeme uskladněné ovoce, nahnilé nebo kazící se plody ihned odstraňujeme, ve skladových prostorech je také nutné udržovat teplotu v rozmezí 2-5 °C.
Zeleninové záhony a skleníky
Pěstování zeleniny není jen předností jarních a letních měsíců, můžeme si jí dopřát i během zimy. Zeleninu vysetou v podzimních měsících je však třeba ochránit proti holomrazům a kontrolovat, zda není poškozena hlodavci. Velice dobře si vedou především vytrvalé zeleniny například křen, chřest, černý kořen, petržel, pór a také cibuloviny. V lednu si také již plánujte, jaké plodiny budete v sezóně vysazovat a na jaké záhony.
Skleník je pro každého zahrádkáře obrovskou výhodou, díky které může svoji úrodu sklízet dříve než ostatní, a to po celý rok navzdory zimním mrazům. V průběhu ledna již můžeme vysévat odolnější druhy zeleniny, jako například řeřichu setou, ředkvičku, salát a jiné odolné druhy. Do vyčištěných nádob začínáme také vysévat semena pro předpěstování sazenic zeleniny jako jsou hlávkové saláty, čekanka, květák a jiné. Doporučujeme použít: AGRO Substrát pro výsev a množení, AGRO Čistič květináčů a truhlíků.
Pokojové rostliny
Hlavně v zimních měsících potřebují pokojové rostliny vaši pozornost, je to odbdobí s menší intenzitou slunečního světla a přetopené místnosti jim také nesvědčí. Rostlinám se snažíme zajistit dostatečné množství světla. Umístíme je co nejblíže k oknům a udržujeme vlhkost vzduchu okolo 60%. Vlhkost zvyšujeme rosením či odpařovači, zálivku ale snížíme.
Pokojové rostliny dělíme podle místa původu a to tropické a subtropické.
Subtropiciké, jako například olivovník, oleandr, fíkovník, kamélie, fuchsie a jiné potřebují teploty pohybující se v rozmezí 4-12 °C, přiměřenou zálivku odpovídající intenzitě osvětlení = čím nižší teplota, tím menší zálivka i osvětlení.
Tropické rostliny uchováváme v teplotách 20-22 °C, přizpůsobujeme zálivku teplotě a intenzitě osvětlení.
Další články
Hnojení je velká zahradní věda a každý zahrádkář by se měl orientovat v tom, jakou výživu jím pěstované rostliny potřebují. Záludné ovšem je, že…
Základem zdravého růstu vašich rostlin je kvalitní pěstební substrát. Poskytuje oporu kořenům, dokáže zadržet vodu a živiny a disponuje dostatečně…
Zahradu, na které by nebyl alespoň kousek trávníku budeme dnes hledat velmi těžko. Navíc pohled na bohatě zelenou a svěží barvu kvalitního trávníku…
Péče o skleník Chcete-li skleníky a pařeniště využívat naplno po celou sezónu, je zásadní celoroční péče, zajistí vám bohatou úrodu a radost…